Türkiye Ekonomisinin Sonu Ne Olacak ?

0
460

Türkiye borsasında yaşanan dalgalanma ve döviz kurlarında meydana gelen artış ile ilgili sorunlar devam ederken bir taraftan da yaşanan gerilimlerin kurları nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Günün ilk saatlerinde meydana gelen döviz artışlarının gün içerisinde de devam etmesi beklenirken Dolar ve Euro’nun sürekli tavan fiyatı görmesi doğrudan altın fiyatlarını da etkiledi ve birçok insanı adeta mağdur etti. Vatandaşın dövizden eli yanarken meydana gelen çalkalanmanın daha ne kadar süreceği ise merak konusu oluyor. Amerika ile yaşanan ve sürekli tırmanan gerilimin döviz kurlarını doğrudan etkilediği bir dönemde Türkiye’nin dış politika da izlediği yol ise doğrudan bir şekilde ekonomisine de yansıyarak borsayı hareketlendiriyor.

Döviz Kurları Nasıl ? 

Döviz Kurlarında yaşanan dalgalanmaların ardından ve dün Amerika Birleşik Devletleri ile karşılıklı ültimatomların verilmesinin ardından döviz kurlarında yine bir yükseliş olurken Dolar güne %0.20 oranında bir artışla başladı ve 3,82 seviyelerine yükseldi. Doların yükselişini euro da takip ederken %0,25 oranında bir artış göstererek güne 4,52 seviyelerinde bir giriş yaptı. Dolar ve euro yükseliş gösterirken bu kurlardan etkilenen altın fiyatları ise yükselişe geçerek %0,37 oranında artış gösterdi ve 154,50 seviyesinde güne başlangıç yaptı. Bir süredir yaşanan düşüşün Amerika ile yaşanan gerilimlerin ardından yeniden yükselişe geçerken vatandaş yine döviz kurlarına güvenemiyor.

Amerika İle Türkiye Arasında Neler Oluyor ?

Türkiye ekonomisini en çok sarsan olaylardan birisi ise izlediği dış politika oluyor. Türkiye’nin Amerika ile yaşadığı bütün sorunlarda döviz dalgalanmaya uğrarken ilk olarak Vize krizinde patlak veren ve durdurulamaz yükselişe geçen döviz kurları tam duruldu derken bu kezde Amerika’nın Kudüs açıklaması ve Türkiye’nin verdiği ültimatom ile gerginlik yine tırmandı ve döviz kurları da yükselişe geçti.

Türkiye’yi Bekleyen Tehlike Ne ? 

Türkiye’yi bekleyen ve ekonomisine oldukça fazla darbe vurması beklenen olay ise Amerika’da görülen Rıza Zarrab davası. Amerika hükumetinin Rıza Zarrab başta olmak üzere Hüseyin Korkmaz gibi isimlere FBI ve savcılık tarafından verilen rüşvetler ile tanık olmaları sağlanırken davanın sonuçlanmasından sonra ve Hakan Atilla için bir ceza verilmesi durumunda Halkbank’ın ve buna bağlı olarak Türkiye ekonomisinin de sarsması bekleniyor. Türkiye eğer cezaları öderse suçlamaları kabul etmiş olacak ancak cezayı ödemezse de uluslar arası bankacılık hukukuna aykırı harekette bulunmuş olacak. Rıza Zarrab davasının gerilen Amerika – Türkiye ilişkilerinin son safhası olduğu ve gerilen ilişkilerin iyice paramparça hale getirmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz